FreshMail.pl

Czy kultura wpływa na przebieg spotkania?

W filmie Wonder Woman jest scena w której przybysz z przyszłości / równoległego świata wychodzi z kąpieli. Diana, Amazonka, patrzy na niego i mówi:

– A to małe to co to jest?.

Przybysz, Steve Trevor, początkowo speszony, zauważa, że Diana pyta o zegarek na ręku.

– To zegarek.

– A do czego to służy?

– Dzięki temu wiem, kiedy mam wstać, położyć się, o której jeść.

Dumna i piękna wojowniczka, grana przez Gal Gadot, z ironią pyta:

– Takie małe coś, mówi Ci jak masz żyć?

I rzeczywiście, jak się dobrze zastanowić, jeszcze do niedawna (patrząc od jak dawna ludzie chodzą po Ziemi), zegarki nie były potrzebne by żyć. Jedyne co znali ludzie to rytmy. Dobowe, miesięczne, wyznaczane na przykład przez księżyc, czy roczne. Jeśli miało przyjechać poselstwo do króla, to spotkanie odbywało się wtedy, kiedy delegacja dotarła na dwór. Prawie nikt nie posługiwał się kalendarzem, a nieliczni odbywali próby z zegarami (słonecznymi). Ważne za to było, przyjęcie świty, rozmowy, relacja. Warto pamiętać, że z tego podejścia wywodzi się cały świat. Kultura odznaczająca się dużym naciskiem na relacje z innymi, a małym na punktualność, harmonogramy i deadline’y, to kultura polichroniczna. Nazwa pochodzi od imienia mitologicznego greckiego boga, Chronosa, władcy czasu. Obecnie kultury polichroniczne, to kraje latynoamerykańskie, świat arabski, większość krajów afrykańskich, Azja, poza Japonią, i południe Europy.

W krajach tych spotkania zaczynają się opóźnieniem, trwają dłużej, a uczestnicy przeskakują z tematu na temat. Co ciekawe, pomimo pozornego chaosu i nieliniowego przechodzenia prze agendę, na koniec spotkania okazuje się, że wszystkie tematy zostały omówione.

Bardziej świadomi zegara są mieszkańcy Ameryki Północnej, nordyckie i germańskie kraje europejskie oraz Japonia. Japończycy wśród Azjatów są wyjątkiem, ponieważ po II Wojnie Światowej, cała gospodarka była nastawiona na kopiowanie najlepszych wzorów ze świata. Kopiowali samochody, elektronikę i… szwajcarskie zegarki…

Kraje bardziej świadome zegara, zaczynają spotkania o czasie, kończą o czasie. Spotkania odbywają się punkt po punkcie zgodnie z agendą, a zdarzenia zapisane w kalendarzu to świętość.

A gdzie na mapie świata mono – polichronii znajdują się Polacy? Spotkanie w Polsce wciąż dość często zaczynają się 15-20 minut później. Zazwyczaj są przedłużone (dopóki szef nie przerwie, mówiąc, że ma kolejne spotkanie) i bywa przerywane.

Nasze dziedzictwo to jeden z powodów dlaczego spotkania, rzadko kiedy uważane są za efektywne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2018, efektywnespotkaniabiznesowe.pl

Realizacja: intype.pl

Ogarnij efektywnie własne spotkania! Zapisz się poniżej i odbierz narzędzie, którym realnie ocenisz silne i słabe strony Twoich spotkań!

Tylko konkrety o prowadzeniu efektywnych spotkań biznesowych!

Nowy materiał w każdy poniedziałek prosto do Twojej skrzynki. Zero spamu od nas!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Teampartners Krzysztof Bobiński z siedzibą w Zamieniu (05-500), przy ul. Szafranowej 7

FreshMail.pl