FreshMail.pl

Mam lek co dalej ?

Złe reakcje pacjentów.

Czyli o tym jak naprawdę być lepszym cały czas...

Nie zawsze wszystko idzie tak jak sobie wymyślimy.  Pamiętam sytuację ze szkolenia z grupą którą bardzo dobrze znałem. Przeprowadziliśmy warsztat technikami wspólnej pracy i efekt został osiągnięty a produkt wypracowany. Ale na koniec dnia okazało się, że ludzie są zmęczeni, niektórzy wręcz niezadowoleni. Przeszła mi przez głowę myśl, że może to co zrobiłem jest kiepskie. Miałem ich zachęcić do pracy, a w sumie to zamęczyłem uczestników. Z drugiej strony narzędzia facylitacje bardzo mi się podobały. Szkoda by było tak po prostu z nich zrezygnować. Zrobiliśmy podsumowanie tego co się wydarzyło i wnioski były następujące:

- zbyt szybko zaczęliśmy pracę. Jestem czasami tak bardzo skupiony na zadaniu, że zapominam o tym, by zapytać innych jak się mają. Z grupą nie widzieliśmy się przez dwa miesiące. Wolniejsze wprowadzenie w pracę pozwoliłoby przyspieszyć później.

- duża grupa. Obnażyło to pierwsze zadanie, które było do wykonania. Okazało się złożone, zbyt złożone, by jakościowo dobrze monitorować pracę przy kilku stolikach. Jeśli zespół wie jak postępować, sam może pilnować struktury wykonywanego zadania. Przy grupach które się uczą należy poświecić więcej uwagi uczestnikom.

- niekorzystny format pracy grupowej. Format, czyli czy pracujemy indywidualnie, w małej grupie, czy wszyscy razem. Przy dużej grupie omawianie każdego wypracowanego punktu, doprowadza do znużenia. Korzystniejsze byłoby dzielenia zadania na mniejsze i praca w podgrupach.

Z tymi wnioskami zaczęliśmy dzień drugi. Był lepszy od pierwszego.

Pierwszym krokiem do przezwyciężenia trudności jest ich nazwanie. Jeżeli znamy przyczynę, to łatwiej znaleźć remedium.  Drugim decyzja co zrobić inaczej, po nie poddać się po pierwszej próbie. A potem niesutannie sprawdzać/testować czy rozwiązanie działa.

Cykl uczenia się trwa, aż do osiągnięcia  mistrzostwa w posługiwaniu się danym narzędziem.

Powodzenia !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2018, efektywnespotkaniabiznesowe.pl

Realizacja: intype.pl

Ogarnij efektywnie własne spotkania! Zapisz się poniżej i odbierz narzędzie, którym realnie ocenisz silne i słabe strony Twoich spotkań!

Tylko konkrety o prowadzeniu efektywnych spotkań biznesowych!

Nowy materiał w każdy poniedziałek prosto do Twojej skrzynki. Zero spamu od nas!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Teampartners Krzysztof Bobiński z siedzibą w Zamieniu (05-500), przy ul. Szafranowej 7

FreshMail.pl