FreshMail.pl

Konflikt! Najlepsze co przydarza się w zespole.

Karolina była objęta programem mentoringowym dla młodych menadżerów. Właśnie miała się spotkać ze swoim mentorem. Po ostatnim spotkaniu była bardzo zadowolona. Rozmawiali dużo o przekazywaniu uprawnień, delegowaniu zadań i sposobie rozliczania z wykonanej pracy. Po spotkaniu miała wrażenie, że oto kolejne elementy puzzli wskoczyły na swoim miejscu. Praca menadżera stawała się coraz bardziej prosta i przyjemna. Ale przez ostatni miesiąc sytuacja potoczyła się w nieoczekiwanym kierunku. Trochę próbowała uniknąć tego słowa, ale chyba ma konflikt w zespole. I co ona teraz powie swojemu mentorowi? Że zespół zamiast się rozwijać, utknął w miejscu? Ludzie zamiast skupić się na celu, kłócą się ze sobą? Jednemu za gorąco, drugiemu za zimno. Zamiast sobie pomagać, to Ci którzy mają dużo pracy zostają po godzinach, a inni po prostu wychodzą do domu. I ciągłe sprzeczki na spotkaniach. Nie, to nie tak miało być! I co gorsza, Karola nie wiedziała co z tym zrobić. Ingerować, czy pozwolić im się kłócić dalej. A jeśli tym się nie zajmie, to dokąd to doprowadzi?

– Cześć Karola. I jak samopoczucie? – zapytał Andrzej.

Andrzej był doświadczonym dyrektorem. Około 55 lat, włosy przyprószone siwizną. Wszystko było w nim spójne. I zawsze znajdował wyjście z sytuacji. Karolina żartowała czasem, że najlepiej by było, gdyby w postaci małego duszka siedział jej na ramieniu i podpowiadał przez cały czas co ma w danej chwili zrobić.

– Noo nie jest najlepiej. Chyba mam konflikt w zespole.

Andrzej uśmiechnął się szeroko

– No nareszcie! W końcu zespół ruszył do przodu?

– Do przodu? Chyba do tyłu? Chociaż prawdę mówiąc to mam wrażenie że stanął dęba! Jak osioł.

– Stanął dęba to bardzo dobre porównanie! Ale nie osioł, tylko narowisty koń, tuż przed tym jak rzuci się do galopu – uśmiechał się nadal Andrzej.

– Galopem to co najwyżej niektórzy opuszczą mury biura, zaraz po tym, jak położą mi papier na biurku. Atmosfera jest naprawdę zła.

– Ludzie tak szybko nie odchodzą – powiedział uspokajająco Andrzej. – Ale wiem, atmosfera potrafi być kwaśna. Konflikt to bardzo zdrowy objaw. Oznacza to, że zespół się rozwija.

– Ale jak to rozwija?

– Konflikt jest jak dłoń. Gdy ją zaciśniesz tworzysz pieść, którą można zranić. Gdy jest otwarta może tworzyć przedmioty, czule dotykać, podtrzymać upadającego czy wskazać drogę. Podobnie jest z konfliktem. Może być destrukcyjny, nieprzyjemny, raniący. Ale z drugiej strony może też być twórczy. I jest niezbędny, by zespól się dowiedział jaki jest. By wyklarowały się role. I każdy mógł spróbować swoich sił. Problemem jest, że rzeczy dobre i rzeczy złe w konflikcie się mieszają.

– Nie jestem pewna czy rozumiem. Jak oddzielić jedno od drugiego?

– Tak długo jak ludzie dyskutują na tematy merytoryczne, to bardzo dobrze. To znaczy, że mają do siebie zaufanie i odwagę by mówić. Problemem jest, jeśli gdy jest to konflikt personalny. Atakują siebie nawzajem. Wtedy potrzebna jest interwencja menadżerska…

____________________________________________________

Jeśli ciekawi Cię, co było dalej, zapraszamy za tydzień na kolejną część. Aby dostać powiadomienie, zapisz na nasz newsletter.

2 thoughts on “Konflikt! Najlepsze co przydarza się w zespole.

  1. Co oznacza tak naprawdę ten konflikt dla zespołu?
   Upewnij się czego dotyczy ten konflikt?

   Dalej dowiedz się kto jest zaangażowany w konflikt? Czego on dotyczy naprawdę faktycznie a nie co deklarują strony konfliktu i jakiego rozwiązania by oczekiwały?
   Prawdopodobnie konflikt ma szersze podłoże niż szybki jego osąd i będzie wymagał szerszej mediacji ale to już inny temat na rozmowę…
   Pula dostępnych rozwiązań będzie wynikała z odpowiedzi na pytania jak powyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2018, efektywnespotkaniabiznesowe.pl

Realizacja: intype.pl

Ogarnij efektywnie własne spotkania! Zapisz się poniżej i odbierz narzędzie, którym realnie ocenisz silne i słabe strony Twoich spotkań!

Tylko konkrety o prowadzeniu efektywnych spotkań biznesowych!

Nowy materiał w każdy poniedziałek prosto do Twojej skrzynki. Zero spamu od nas!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Teampartners Krzysztof Bobiński z siedzibą w Zamieniu (05-500), przy ul. Szafranowej 7

FreshMail.pl