FreshMail.pl

Przewodnik wycieczki

Lubię polskie Parki Narodowe, a szczególnie w Białowieży. Wybraliśmy się kiedyś na wycieczkę z działem, w którym pracowałem. To był ostatni weekend października. W puszczy białowieskiej jest trasa, która się nazywa Carska Tropina. Ponoć za czasów carskich była to ulubiona trasa carskich myśliwych. Wybraliśmy się w tę trasę późno, bo o 15ej. Pod koniec października słońce zachodzi po 16ej. Już będąc na miejscu, stwierdziłem, że musimy się pospieszyć, bo jeśli noc nas zastanie w lesie, to możemy się zgubić, bo trudno znaleźć oznaczenie szlaku na drzewach.  

Wiedziałem, że trasa wiedzie tak, że w końcu dojdziemy do linii kolejki wąskotorowej. Puszcza jest poprzecina duktami leśnymi, które gęsto są utkane w puszczy. Idąc torami wrócimy na parking…

Prowadzący spotkanie to taki przewodnik wycieczki i powinien zwracać uwagę na dwie rzeczy: na tematy, które mają być poruszane spotkaniu (agenda) oraz na uczestników (jak się zachowują). Podobnie przewodnik, musi znać kierunek oraz dbać o towarzyszy.

Na początku zebrania, osoba prowadząca spotkanie powinna wyjaśnić jaki ma być rezultat spotkania (poszczególnych punktów agendy). Czy chodzi o przekazanie informacji, czy podjęcie decyzji, czy może zgłębienie problemu i znalezienie rozwiązania. Być może na spotkaniu nie uda się zaleźć rozwiązania, wtedy można powołać grupę roboczą, która przygotuje rekomendacje na następne spotkanie.

W takcie omawiania prowadzący powinien się upewnić, czy każdy wie o czym mówimy i dlaczego o tym mówimy. Następnie być wyczulonym, czy osoby nie roztrząsają spraw, które są już zamknięte lub nie zajmują się rzeczami, które nie znajdują się na agendzie.

Jeśli chodzi o uczestników to o doborze pisaliśmy w artykule 7 grzechów głównych. Dziś parę słów o sposobie w jaki można wykorzystać miejsca przy stole, by wpłynąć na dyskusje. Od razu zaznaczam, że nie jesteśmy fanami „posiedzeń”. Odradzamy wręcz, aby spotkania odbywały się na siedząco, a uczestnicy byli przyspawani do swoich siedzeń. Wręcz przeciwnie. Zachęcamy do częstej zmiany miejsc, do wykorzystania całej przestrzeni miejsca narady. By część pracy odbywała się na stojąco, to powoduje, że spotkania są atrakcyjniejsze. Jeśli jednak, trzeba usiąść, to zajmowane miejsce będzie miała wpływ na przebieg spotkania.

Siedzenie naprzeciwko siebie to pozycja konfrontacyjna. Sprzyja wystąpieniu opozycji, podkręceniu dyskusji, tworzeniu konfliktu. Lider spotkania, powinien zastanowić się, kto powinien usiąść vis a vis niego. Z kolei siedzenie obok zdecydowanie utrudnia konfrontacje. Może warto aby na miejscu obok usiadł ktoś, z kim przydałoby się zbudować sojusz?

Jeśli prowadzący spotkanie siedzi wzdłuż stołu, a nie na jego szczycie, to warto pamiętać, że po jego prawej ręce jest „strefa ciszy”. Te osoby najrzadziej zabierają głos. A skoro już mowa o miejscu przy stole samego lidera, to w przypadku jeśli lider usiądzie na szczycie długiego, wąskiego stołu, to im bliżej lidera, tym bardziej honorowe miejsce. W tym przypadku osoby najbardziej oddalone od prowadzącego spotkanie, będą się odzywać najrzadziej. Wielu prowadzących spotkanie mając tego świadomość i nie chcąc eksponować swojej roli siada na środku stołu.

O tym w jaki sposób opanowywać „gaduły” i angażować „milczących”, w kolejnych odcinkach

I  na koniec pytanie? Po co efektywnie prowadzić spotkania? Dla mnie odpowiedzią jest, aby na przykład mieć czas pojechać do Białowieży 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2018, efektywnespotkaniabiznesowe.pl

Realizacja: intype.pl

Ogarnij efektywnie własne spotkania! Zapisz się poniżej i odbierz narzędzie, którym realnie ocenisz silne i słabe strony Twoich spotkań!

Tylko konkrety o prowadzeniu efektywnych spotkań biznesowych!

Nowy materiał w każdy poniedziałek prosto do Twojej skrzynki. Zero spamu od nas!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Teampartners Krzysztof Bobiński z siedzibą w Zamieniu (05-500), przy ul. Szafranowej 7

FreshMail.pl