FreshMail.pl

Po co nam spotkania?

Można sobie zadać pytanie, czy spotkania są nam w ogóle potrzebne? Być może moglibyśmy bez nich się obyć?

W ostatnim czasie bliska nam jest idea odnoszenia się tego jak obecnie funkcjonujemy przez pryzmat ewolucji. A dokładniej filogeneza, czyli jak człowiek rozwijał się na przestrzeni dziejów, by stać się człowiekiem współczesnym. Początek kultury spotkań sięga okresu, gdy biegaliśmy za mamutami lub uciekaliśmy przed tygrysami szablozębymi. Wtedy to grupy myśliwych spotykały się razem, by ustalić co robić, by nakarmić siebie i swoich bliskich. Spotykali się też by ustalić czy zmienić miejsce swojego koczowania, czy pozostać. Tradycja spotkań ma zatem długa historię. Ale jakie funkcję pełnią obecnie spotkania biznesowe?

  1. Przypomnienie celu. Wspólne zebranie się, powinno być okazją do przypomnienia lub rewizji kierunku działania. Do sprawdzenia, czy wszyscy idziemy w tym samy kierunku. Czy jest to dla nas tak samo ważne. A może pora zakręcić kołem sterowym i wyznaczyć nowy cel podróży?
  2. Aktualizacja wspólnej wiedzy. Jeśli istnieje coś takiego jak umysł zbiorowy, czy umysł społeczny, to spotkania mają funkcję aktualizowania danych w tym umyśle. Z jednej strony członkowie przekazują to co sami wiedzą, dostarczają wiadomości, z drugiej inni przyswajają nowe fakty i opinie.

Patrick Lencioni podał przykład dobrze ilustrujący podsumowanie dwóch powyższych punktów. Gdyby porównać spotkania do meczu piłkarskiego, to w sytuacji, kiedy dwadzieścia procent załogi wie, jaki jest cel biznesowy, to jakby 2 zawodników na boisku, wiedziało gdzie jest bramka, do której należy strzelać. Kilku nie wiedziałoby co w ogóle robi na boisku, a jeden lub dwóch, było zagrożeniem dla własnej bramki. Mamy podejrzenia, że na ostatnich Mistrzostwach Świata z taką sytuacją, mieliśmy do czynienia. 😉Kto oglądał ten wie 😉  

Wracając do głównego wątku to widzimy kilka dodatkowych funkcji spotkań biznesowych dla całych organizacji firmowych.

  1. Integrowanie zespołu. Już sama obecność na spotkaniu określa kto do zespołu należy, a kto nie. Brak zaproszenia na kluczowe spotkania, zwiększa lęk przed wykluczeniem z grupy, ostracyzmem. Dlatego ważne jest by zapraszać, jak najmniej osób z jednej strony, ale nie pominąć nikogo istotnego z drugiej. Poza tym, możliwość rozmowy, zwiększa szanse lepszego poznania się, a przez to integracji zespołu.
  2. Przypomnienie o regułach gry. Istotne jest też przypominanie, bądź ustalanie na co się umówiliśmy, jakie są reguły gry. Na jakie normy współpracy w grupie nas obowiązują.
  3. Arena lidera. Nie można też pominąć innego ważnego aspektu spotkań. Dość często dla lidera zespołu jest to możliwość pokazania jakim jest liderem. Z jednej strony jest to koncentracja na wyniku, z drugiej, o wiele ważniejszej, okazanie, jak traktuje ludzi. Czy potrafi słuchać, angażować, docenić, traktować, jak partnerów? Poza spotkaniami, na ogół zajmuje się swoją pracą lub rozmowami jeden na jeden. Spotkania są dla niego areną.

Czy Ty widzisz inne elementy dla których warto się spotykać? Zostaw nam swój komentarz. Daj znać, które z powyższych funkcji spotkań są dla Ciebie szczególnie interesujące a rozwiniemy ten wątek w ramach naszego bloga. Napisz do nas na LinkedIn co Cię szczególnie interesuje a obiecujemy się tym rzeczowo zająć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2018, efektywnespotkaniabiznesowe.pl

Realizacja: intype.pl

Ogarnij efektywnie własne spotkania! Zapisz się poniżej i odbierz narzędzie, którym realnie ocenisz silne i słabe strony Twoich spotkań!

Tylko konkrety o prowadzeniu efektywnych spotkań biznesowych!

Nowy materiał w każdy poniedziałek prosto do Twojej skrzynki. Zero spamu od nas!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Teampartners Krzysztof Bobiński z siedzibą w Zamieniu (05-500), przy ul. Szafranowej 7

FreshMail.pl