FreshMail.pl

Aktywne słuchanie to nie wszystko…! Katastrofa, której można było uniknąć.

Warunkiem efektywnego spotkania jest dobra komunikacja. Dobra czyli  skuteczna. Można powiedzieć, że człowiek opanował tę umiejętność. Jest to nasza gatunkowa przewaga! Dzięki komunikacji sięgamy gwiazd, budujemy statki kosmiczne, ale…

Ale z powodu złej komunikacji dochodzi do problemów, czasem nawet do tragedii. Jakiś przykład? Bardzo proszę: 28 stycznia 1986 roku o 17:38 ze stanowiska LC-39B na Przylądku Canaveral wystartował prom kosmiczny “Challenger” i 73 sekundy po starcie, na wysokości 14,5 kilometra doszło do eksplozji, która zniszczyła prom i doprowadziła do śmierci załogi. „ALE moment, z powodu jakiej komunikacji? To chyba jakieś nieporozumienie, przecież prom rozpadł się na skutek uszkodzenia pierścienia uszczelniającego w silniku prawej rakiety!”

Drobiazgowe śledztwo wykazało jednak, że faktycznie przyczyną bezpośrednią była uszczelka, ale źródłową okazała się zła komunikacja problemu.

Przyczyna źródłowa i bezpośrednia. To bardzo ciekawe rozróżnienie. W tym wypadku oznacza, że inżynier Roger Boisjoly, informował swoich przełożonych o wykrytym mankamencie. Boisjoly wskazywał, że zbyt niska temperatura na otoczenia sprawia, że zmienia właściwości gumy, a ta staje się krucha i przestaje spełniać swoje zadanie.

W jakim sensie komunikacja zawiodła? Ponieważ bardzo często mamy swoje filtry – tak do słuchania, ale również do mówienia. W tej sytuacji filtrem było myślenie – już tak dużo zrobiliśmy, trzeba wreszcie zakończyć ten projekt (wydaje się znajome?)!

Własnych tego typu filtrów możemy mieć bardzo wiele, a to tylko jeden z przykładów. Kłopot polega na tym, że część z nich działa nieświadomie i czasem sami nie wiemy, że właśnie jesteśmy pod jego wpływem, a umiejętność ich identyfikowania jest jedną z kluczowych dla dobrej komunikacji na spotkaniu i nie tylko… Ale o tym w innym odcinku 😉…analizy rejsu Challengera w kontekście spotkań biznesowych.

Jakie znaczenie ma dla Ciebie komunikacja podczas spotkania biznesowego? Zostaw nam swój komentarz. Daj znać, które z aspektów komunikacji podczas spotkań są dla Ciebie szczególnie interesujące a rozwiniemy ten wątek w ramach naszego bloga. Skontaktuj się z nami na LinkedIn i daj znać co Cię szczególnie interesuje a obiecujemy się tym rzeczowo zająć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© 2018, efektywnespotkaniabiznesowe.pl

Realizacja: intype.pl

Ogarnij efektywnie własne spotkania! Zapisz się poniżej i odbierz narzędzie, którym realnie ocenisz silne i słabe strony Twoich spotkań!

Tylko konkrety o prowadzeniu efektywnych spotkań biznesowych!

Nowy materiał w każdy poniedziałek prosto do Twojej skrzynki. Zero spamu od nas!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Teampartners Krzysztof Bobiński z siedzibą w Zamieniu (05-500), przy ul. Szafranowej 7

FreshMail.pl